زائده های خوش خیم به شکل جوانه‌های نرم، بدون درد داخل بینی که شبیه قطرات اشک یا انگور آویزان هستند پولیپ بینی نام دارند. این جوانه ها در راه گذر بینی یا سینوس‌ها به ‌وجود می‌آیند. برای درمان پولیپ بینی گاهی از دارو و در مواقع بدخیم از جراحی بینی استفاده می شود. برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب توجه فرمایید.

درمان پولیپ بینی

ضایعات موجود در بینی در اثر التهاب های مزمن به ‌علت آسم ، آلرژی‌ها ، حساسیت دارویی یا برخی از نابسامانی‌های ایمنی به وجود می آیند.

پولیپ‌ در بینی توده‌های کیسه مانندی هستند که به شکل مخاط متورمی هستند که در بالای حفره بینی وجود دارد و به سمت فضاهای خالی رشد می کنند و اغلب چندتا هستند. در مواردی درمان پولیپ بینی افشانه بینی تجویز می شود، در نتیجه پولیپ‌ها چروکیده شده برطرف خواهند شد.

نکاتی درباره پولیپ بینی

پولیپ‌های کوچک بینی، نشانه خاصی ندارند اما جوانه‌های بزرگتر راه گذرهای بینی را مسدود می کند و در نتیجه فرد دچار مشکلات تنفسی می شود.

وجود پولیپ بینی موجب عفونت های مکرر و از‌ بین ‌رفتن حس ‌بویایی فرد خواهد شد.

پولیپ‌های بینی نرم و فاقد حس هستند و چنانچه کوچک باشند، شخص به ‌وجودشان ممکن است آگاه نباشد.

پولیپ‌های بینی آستر راه گذرهای بینی و سینوس‌ها را ملتهب می کند.

پولیپ‌های بینی در سن خاصی ایجاد نمی شود و ممکن است در هر فردی ایجاد شود اما غالبا  در بزرگسالان بیشتر از کودکان به وجود می آید.

در اکثر موارد  پولیپ‌های بینی پایه دار و متعدد هستند و ممکن است در داخل هر دو بینی ایجاد شوند، ممکن هم هست که فقط در یک بینی و به طور منفرد نیز ایجاد شود. ظاهرا پولیپ های بینی شبیه دانه های انگور هستند.

علائم پولیپ بینی

 1. عطسه کردن و داشتن آبریزش بینی
 2. درد در ناحیه پیشانی
 3. مختل شدن حس بویایی یا چشایی
 4. درد در فک بالا
 5. داشتن ترشحات پشت حلقی
 6. خورناس کشیدن

درمان پولیپ بینی

در صورت مشاهده علائم فوق به مدت یک هفته تا ده روز به پزشک مراجعه نمایید.

غالبا درمان پولیپ بینی با دارو آغاز می‌شود و در مواردی ممکن است حتی پولیپ‌های بزرگ نیز با دارو جمع شده و برطرف شوند.

تجویز داروهای کورتیکوستروئیدهای بینی یکی از شیوه های متداول درمان پولیپ بینی است که برای کاهش التهاب کاربرد دارد.

اغلب افراد که دچار این عارضه هستند با استفاده از داروهای تجویز شده درمان می شوند اما اگر توده های ایجاد شده بزرگ باشند و با تجویز داروی خوراکی نیز درمان نشود با نمونه برداری از زائده پولیپ ، عمل جراحی برای خارج کردن آن توصیه می شود.

عمل جراحی آخرین شیوه درمانی برای پولیپ بینی می باشد.

چه زمانی نیازمند جراحی پولیپ بینی هستیم؟

هنگامی که پزشک تشخیص پولیپ دهد ، در اولین اقدام درمانی از داروهای استروئیدی استفاده می کند. این داروها سبب کاهش سایز پولیپ شده و عملکرد تنفسی بینی را درمان می کنند. اما اگر در طول چنین روند درمانی ، عارضه مذکور از بین نرفت یا آن که سایز توده ها بسیار بزرگ باشند ، پزشک دستور به جراحی سینوس می دهد.

درمان پولیپ بینی به وسیله جراحی

در طی این پروسه دکتر خورده چی ، جراح بینی حاذق ، با استفاده از تلسکوپ ، محل دقیق توده ها را تشخیص می دهد. این عمل بدون درد ، خون ریزی و بدون ایجاد برش در ساختار بینی انجام می شود. جراح حین انجام پروسه ابزاری را که به سر آن دوربین مخصوص متصل است از راه حفره های بینی به داخل آن ارسال می کند و طی آن ساختار داخلی بینی را دیده و توده ها را خارج می کند.

هزینه درمان پولیپ بینی

از آن جا که پولیپ یک نوع بیماری محسوب می شود ، افرادی که دچار آن هستند ، امکان استفاده از مزایای بیمه را دارند.

درمان گیاهی پولیپ بینی

در مواردی که توده های موجود در بینی بسیار کوچک هستند یا افرادی که به دلایل ژنتیکی قصد جلوگیری از این عارضه را دارند ، می توانند با درمان های خانگی البته این عارضه را تا حدی کنترل کنند. انواع درمان گیاهی پولیپ بینی شامل استفاده از موارد زیر است:

 • روغن درخت چای

خاصیت ضد میکروبی بالایی دارد. برای استفاده درست ، روغن را به دهانه های حفره بینی بمالید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

 • بروملین

ماده ای موثر و ضد التهابی در هسته سیب است که به کاهش عفونت های سینوسی کمک می کند.

 • منیزیم

موثر در باز کردن سینوس ها و رفع التهاب است. در مواد غذایی نظیر حبوبات ، آجیل ، سبزیجات و غیره وجود دارد.

 • گلدن سیل

گیاهی با خاصیت ضد باکتری و میکروبی است که به صورت دمنوش مصرف می شود. استفاده از آن توسط خانم های باردار و شیرده  توصیه نمی شود.

 • روی

مواد غذایی نظیر ماهی قزل آلا ، کاکائو ، نخود و غیره حاوی مقادیر زیادی روی هستند. روی به طور غیرمستقیم با سرماخوردگی مبارزه کرده و به درمان سینوزیت های مزمن ، همچنین پیشگیری از پولیپ ، کمک شایانی می کند.

 

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *